Tipy na výlety

V blízkém okolí našeho karavanového stání Stellplatz ŽELEZŇÁK najdete spoustu zajímavých míst a turistických cílů, které stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější …

Ivančický viadukt

Přímo nad naším Stellplatzem se tyčí viadukt, zvaný „Železňák“. Je dlouhý 378 m a jeho koleje jsou ve výšce 44,5 m nad hladinou řeky Jihlavy. V jeho těsné blízkosti se nachází torzo původního viaduktu, který byl postaven v letech 1868-1870 a stal se prvním celokovovým mostem v Rakousku-Uhersku. Mostu se říkalo také „Eiffelův most“, bylo tak zřejmě usuzováno podle nápadné podobnosti mezi viaduktem a Eiffelovou věží. Tato zbylá část dnes patří mezi technické památky.

Ukázat na mapě …

Stříbský mlýn Ivančice

Blízká lokalita mezi Ivančicemi a Moravskými Bránicemi, která odjakživa patřila k oblíbeným cílům místních i turistů. Řeka Jihlava, rozhlehlé travnaté plochy a stylový bufet nabízejí příjemné podmínky pro letní koupání. Jedinečným místem je zde také Kavárna a Galerie Stříbský mlýn umělce Josefa Zahradníka.

Ukázat na mapě …

Ivančická zastavení

Tematické odpočívky ze dřeva a kamene od místního umělce Josefa Zahradníka. Nacházejí se poblíž turistických a cykloturistických tras v Ivančicích. Patří mezi ně zastavení U Raka, U Šneka, U Ledňáčka, U Lišky, Zvěrokruh, U Dvou bobrů, Ptačí hotel, U Žáby, Stromokruh Evropy, Pomník padlému cyklistovi a U Tří templářů.

Více informací …

Ivančická věž

Dominanta ivančického náměstí o celkové výši 50 m. Věž je svým způsobem hradní věží a dříve stávala osamoceně. Její nejstarší části pocházejí ze 13. století. Prohlídky věže zajišťuje Kulturní informační centrum Ivančice a jsou možné od března do října.

Ukázat na mapě …

Stálá expozice Vladimíra Menšíka

Expozice slavného ivančického rodáka Vladimíra Menšíka se nachází v prostorách budovy Staré radnice (Palackého nám. 9 – KIC) v Ivančicích. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů a fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval.

Ukázat na mapě …

Park Réna a Park v zahradě bývalé vily Panowských

Volně přístupný Park Réna v lesním prostředí na břehu řeky Jihlavy je, i díky výletní restauraci, oblíbeným cílem místních obyvatel zejména v letních měsících.  Součástí parku je rozhledna Alfonse Muchy, k níž vede cesta s kamennými schody, dvěma vyhlídkovými terasami a řezbářských dílem „bohyní Rénou“.

V sousedství Parku Réna, v zahradě bývalé vily Panowských, vznikl v roce 2020 bezbariérový park (nejen) pro seniory. Tato relaxační zóna nabízí mnoho zákoutí, jako jsou zahrada sluchu, rekreační louka, ovocný sad se starými odrůdami, kopretinová louka, hmatový chodníček či venkovní tělocvična.

Ukázat na mapě …

Rozhledna Réna (Alfonse Muchy)

Volně přístupná vyhlídka se nachází necelé 4 metry nad zemí a patří tak mezi jednu z nejmenších rozhleden v ČR.  Železobetonová funkcionalistická stavba byla postavena v roce 1930 na kopci Réna (310 m) nad řekou Jihlavou.

Ukázat na mapě …

Rozhledna na Hlíně (Vladimíra Menšíka)

Rozhledna je vysoká 22 m a nachází se v nadmořské výšce 447,5 m n. m. Z vrcholu rozhledny je možné spatřit Pavlovské vrchy, Jadernou elektrárnu Dukovany a při dobré viditelnosti pohoří Totes Gebirge a Schneeberg v rakouských Alpách.

Ukázat na mapě …

Vinaři v obcích Moravské Bránice, Nové Bránice, Dolní Kounice

Také v obcích Mikroregionu Ivančicko můžete ochutnat a celoročně zakoupit kvalitní moravská vína ze sklepů místních vinařů. Vyhledávaným skvostem naší oblasti je tzv. Kounická frankovka, která je díky své barvě, vůni, chuti jedinečná a nezaměnitelná.

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

Rosa coeli (Růže nebeská) je název nejstaršího ženského kláštera na Moravě. Založen byl v roce 1183, v roce 1703 byl vypálen a zůstal v podobě, v jaké ho můžeme vidět dodnes. Jeho chladným kamenným stěnám, podmanivému kouzlu a atmosféře může však návštěvník jen stěží odolat.

Ukázat na mapě …

Hrad a zámek v Dolních Kounicích

Mohutná stavba byla původně určena k ochraně kláštera. Rozsáhlý areál, léta chátrající, v posledních letech zažívá rozkvět. V současné době je objekt v soukromých rukou a kromě víkendových prohlídek pro veřejnost (květen-září) nabízí možnost pronájmu zrekonstruovaných prostor.

Ukázat na mapě …

Oslavanský zámek, pivovar, areál zámeckého parku a zahrady s koupacím biotopem

Zámek vznikl přestavbou ženského cisterciáckého kláš­tera v 16. století. Je zde jedno z největších arkádových nádvoří v ČR. V zámku se nachází Hasičské muzeum, Muzeum hornictví a energeti­ky, Muzeum krátkých palných zbraní a Lapidárium. Nachází se zde také Městský zámecký pivovar Oslavany, jehož točené pivo je možné ochutnat přímo v zámecké restauraci. Na zámek přiléhá areál zámecké zahrady a parku. Téměř 3,5 hektaru parkově upravené plochy tvoří z poloviny krajinářský park, z druhé části pak sportovně rekreační areál s koupacím biotopem, dětským hřištěm, multifunkčními sportovními hřišti, venkovní fitness posilovnou a zahradním občerstvením.

Ukázat na mapě …

Těžní věž dolu Kukla v Oslavanech

Brány černouhelného dolu Kukla se definitivně uzavřeli po 121 letech v roce 1986. V roce 2012 byla 41 m vysoká věž dolu otevřena veřejnosti. V obklopujícím prostranství věže leží zábavní park pro rodiny s dětmi Permonium. Díky panoramatickému výtahu je věž bezbariérová.

Ukázat na mapě …

Cyklostezka Oslavany-Ivančice

Cyklostezka s asfaltovým povrchem prochází přírodní krajinou kolem řeky Oslavy, je dlouhá 3,2 km, široká 3 m a má převýšení 16 m. Podél cyklostezky se nachází několik netradičních odpočívek. Cyklostezka je součástí okruhové Templářské cyklotrasy.

Více informací …

Tematické cyklotrasy Hornická, Pivovarská, Templářská, Energetická

Čtyři tematické a důkladně značené okruhové cyklotrasy, díky kterým se cyklisté dostanou od krásných údolí přírodních parků na řekách Oslavě a Jihlavě, kolem zřícenin starých hradů, pivovarů až do uhelného revíru k hornickým památkám. Cyklotrasy jsou vhodné pro horská a krosová kola, neboť vedou po silnici i terénem.

Více informací …

Školní sportovní areál s bazénem
v Nové Vsi

Areál nabízí krytý bazén s celoročním provozem tvaru nepravidelného kruhu s největším průměrem 19,8 m s hloubkou vody 1,30 m, teplotou vody 29-31 °C, s brouzdalištěm a plochami pro relaxaci. Teplota vzduchu je 29-30 °C. V areálu se nachází také finská sauna a víceúčelová sportovní hala.

Ukázat na mapě …

Pramen Svatá voda, pramen Beran a údolí řeky Oslavy v Nové Vsi

Pramen Svatá voda s minerální léčivou vodu, která dle pověsti léčí zrak. Ke studánce vede udržovaná cesta a přímo u pramene je altánek. Voda s obsahem sirovodíku obsahuje též hořčík a další minerály. Pramen U Berana se nachází ve stráni nad řekou Oslavou s posezením. Jedná se o nejvydatnější pramen pitné vody v povodí Oslavy. Jméno získal podle vodního trkače (berana), který vodu pohání. Poblíž pramenů se nachází rekreační louka u koryta řeky Oslavy, místo pro koupání, odpočinek a tábořiště.

Ukázat na mapě …

Zoopark Čarodějnický dvůr v Biskoupkách

V areálu zooparku najdete chov mnoho druhů domácích i exotických zvířat. Je zde ideální zázemí pro děti všech věkových kategorií. Zoopark včetně občerstvení a posezení je pravidelně otevřený od jara do podzimu.

Více informací ….

Romantické údolí kaňonu řeky Jihlavy pod Templštýnem

Za místní částí Ivančic – Hrubšicemi se vydáte proti proudu řeky Jihlavy po červené turistické stezce. V údolí kolem řeky Jihlavy najdete pestrou krajinu, skalnaté výběžky, střídání listnatých a jehličnatých stromů, louky, až po cca 4,5 km dorazíte k turisticky vyhledávané dominantě této oblasti – pozůstatkům zříceny hradu Templštýn, kde je dřevěná hradní vyhlídka.

Ukázat na mapě …

Ráj trampů – Údolí Oslavy a Chvojnice 

Přírodní rezervace na rozhraní Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Jedná se hluboce zaříznuté říční údolí s rázem kaňonu. V oblasti je několik chatových osad, vodních mlýnů a zřícenin. Údolím vede několik turistických značek a oblastí také procházejí Templářská a Pivovarská cyklotrasa.

Ukázat na mapě …

Salaš, Velká skála a Senoradský mlýn

Z obce Senorady se můžete vydat na krásná výletní přírodní místa jako jsou tvrziště Šance, salaš, která má podobu stepní krajiny a je bývalou pastvinou pro skot a Velká skála, což je skalní útvar v přírodní rezervaci stejného názvu s vyhlídkou na řeku Jihlavu. Tato místa lze projít i jako 5-6 hodin dlouhou okruhovou výletní cestu.

Ukázat na mapě …

Zřícenina hradu Levnov v Ketkovicích

Zřícenina se nachází na 120 metrů vysokém skalním ostrohu nad řekami Oslavou a Chvojnicí. Přímo pod hradní skálou se nachází Ketkovický mlýn. Hrad se nachází na turistické značce tři kilometry jižně od obce Ketkovice a je součástí přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice. Z hradu je výhled na údolí řeky Oslavy, zříceninu hradu Kraví Hora, Velkou skálu na protějším říčním břehu a také jadernou elektrárnu Dukovany.

Ukázat na mapě …

Vyhlídka Zavřelovo panorama u Ketkovic

Vyhlídka se nachází jižně od obce na červené turistické značce směrem k zřícenině hradu Levnov. Poskytuje krásný pohled do hlubokého údolí řeky Oslavy, zejména na její největší meandr „Čertův jazyk“.

Ukázat na mapě …

Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany

Zde se můžete zábavnou formou seznámit s informaci nejen o samotné elektrárně, ale také o energetice. Návštěvníci mají v Infocentru k dispozici nejen dva moderní kinosály, ale také názorné trojrozměrné modely reaktoru nebo třeba ukládání použitého paliva. Informační centrum je vybaveno moderní špičkovou audiovizuální technikou, k dispozici je řada tištěných informačních materiálů. Vstup je bezplatný.

Ukázat na mapě …

Zámek Moravský Krumlov

Renesanční zámek z 16. století vznikl úpravou původního hradu. Uvidíte zde pamětní síň lékaře Paracelsa, expozici poštovních známek nebo nábytek a plátna A. Muchy. Od roku 2021 je možné zde znovu shlédnout Slovanskou epopej od slavného malíře, ivančického rodáka – Alfonse Muchy, což je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým malíř shrnul dějiny slovanských národů.

Ukázat na mapě …

Fotografické materiály na této stránce použity s laskavým svolením Dobrovolného svazku obcí Mikroregionu Ivančicko.